Bardzo wielu z nas zmaga się z opryszczką wargową, niektórzy toczą z nią walkę raz na rok, inni raz na miesiąc. Jak uciążliwe i bolesne może być przysłowiowe "zimne" wiedzą ci, którzy z wirusem opryszczki praktycznie się nie rozstają, a zainfekowane mają nie tylko usta, ale także okolice policzków, brody czy nosa.
- półpasiec
- ospa wietrzna
- opryszczka narządów płciowych
- ospa wietrzna
- mononukleoza zakaźna
- mięsak Kaposiego
- cytomegalia
- gorączka trzydniowa
Szacuje się, że około 80% populacji jest nosicielami wirusa, jednakże z niewiadomych przyczyn około połowa z nich skutecznie zwalcza chęć ujawnienia się opryszczki. Potwierdzono, że złe warunki sanitarne, niezdrowa dieta oraz częste zmiany klimatyczne sprzyjają pojawieniu się bolących i piekących bąbli w okolicach naszych ust. Do zakażenia herpes simplex dochodzi najczęściej w dzieciństwie. Przejścia wirusa z matki na dziecko może mieć miejsce także już podczas porodu. Mikroby tego rodzaju przenoszą się drogą kropelkową, najczęściej poprzez kichanie, kaszlenie, pocałunek, korzystanie z tych samych naczyń itp. Przeważnie zarażenie mija bezobjawowo.
Opryszczkę może wywołać obniżenie odporności organizmu, a co za tym idzie stres, przepracowanie, złe odżywianie się, zbyt długa ekspozycja na słońcu, zmiany hormonalne w cyklu menstruacyjnym, choroby układu oddechowego, częsta zmiana temperatur itp.
Zwykle przed pojawieniem się pęcherzyków z aktywnym wirusem chory odczuwa mrowienie, swędzenie, zauważalne jest zaczerwienienie. Następnie pojawiają się pęcherze, wypełnione przezroczystym płynem. Po 2-3 dniach przemieniają się w strupki, które powoli się goją. Przeważnie nosimy opryszczkę około 10 dni. W aptece można dostać wiele preparatów zawierających składniki przyspieszające gojenie się "zimna". Bardzo ważne jest by zawierały którąś z podanych substancji:
- acyklowir
- walacyklowir
- famcyklowir
- dokonazol.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz