wtorek, 1 kwietnia 2014

Kotajle warzywne - bomba witaminowa, której potrzebujesz


Za oknami pierwsze promyki słońca rozpieszczają nasze ciało, chcemy szybko zrzucić grube kurtki i szaliki oraz zmienić obuwie na lżejsze. Takie pierwsze oznaki wiosny mogą być jednak zdradliwe i zamiast na rower zaprosić nas do łóżka z gorączką i szybko rozwijającym się przeziębieniem. Zatem jeżeli marzą nam się wiosenne wojaże wspomóżmy nasz organizm codzienną dawką zdrowych witamin, nie tych z kapsułek czy pigułek, ale tych prosto z bazarku lub ogródka. Róbmy sobie koktajle warzywne, które uodpornią nasz organizm i sprawią, że dzielniej przyjmiemy na siebie wieczorne chłody i poranne przymrozki.

Co potrzebujemy do przygotowania koktajlu?


Praktycznie każda gospodyni dysponuje w swojej kuchni mikserem czy blenderem/rozdrabniaczem. Jeżeli nie, to to może być jedyne ograniczenie do sporządzenia witaminowej mikstury. Poza tym najważniejsza jest sama kompozycja warzyw i owoców, która dostarczy naszemu organizmowi potrzebnych mikroelementów, nasyci nas i zastąpi nam deser. Na przygotowanie koktajlu potrzebujemy kilku minut. Najpierw zajmujemy się składnikami, myjemy je i czyścimy ze skórek, pestek itd. Całość miksujemy i doprawiamy, dolewamy ok 200ml chudego mleka lub wody, w zależności od przepisu. Wszystko zamykamy w shakerze i potrząsamy kilka minut. Przelewamy do wysokiej szklanki i cieszymy się smakiem naszego dzieła. Ponieważ w przyrządzonym napoju najcenniejsze są związki organiczne uwolnione na krótko przed podaniem powinniśmy wypić napój najpóźniej do kwadransa po przelaniu go do szklanki. Zależy nam bowiem, by bogactwo składników swoją wędrówkę zakończyło w naszym ciele.

Przepis na koktajl warzywny uodporniający:

Potrzebujemy:
  • buraka
  • marchewki
  • małego kawałka selera
  • małego kiszonego ogórka
  • jogurt naturalny
  • 1 łyżkę śmietany
  • odrobinę soku z cytryny
  • zioła
  • przyprawy

Warzywa miksujemy w blenderze bardzo drobno, dolewamy śmietanę i jogurt naturalny. Doprawiamy do smaku i pijemy.

Bardzo skutecznym koktajlem regenerującym nas po zimie jest napój pietruszkowy z jarmużem. Do jego przygotowania potrzebujemy także kefiru oraz szczypiorku. Jarmuż może być mrożony, odwirujemy go z niepotrzebnej wody i odciskamy drogocenny sok - mieszamy go ze szklanką kefiru w celu uzyskania jednolitej konsystencji, dodajemy natkę pietruszki i mieszamy. Możemy odrobinę posolić koktajl. Zaleca się picia po jednej szklance rano lub wieczorem. Już po pierwszym tygodniu zauważymy pozytywne zmiany w wyglądzie naszej cery.

W okresie wiosennym doskonałym pomysłem będzie także przygotowywanie sobie koktajli karotenowych. Warto jednak pamiętać by co 3 tygodnie robić sobie kilkudniową przerwę - zapobiegnie to nadmiernemu pomarańczowieniu skóry, zwłaszcza twarzy i szyj.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz