czwartek, 8 sierpnia 2013

Słodkie oszustwo

Czy naprawdę potrzebujemy słodyczy do szczęścia? Czekolady, batoniki, ciastka... tak łatwo można sobie poprawić humor sięgając po kolejnego cukierka. Tak naprawdę jednak możemy świetnie radzić sobie bez nich, zastępując je owocami i warzywami, które zawierają naturalne cukry proste w ilości wystarczającej dla naszego dobrego samopoczucia.

Pewnie zastanawiacie się co się dzieję z naszym organizmem po spożyciu słodkich produktów. Odpowiadamy: następuje skok insuliny, który obniża poziom cukru w naszej krwi, co ciekawe - obniża go tak skutecznie, że posiadamy go mniej niż przed zjedzeniem słodkości. Czujemy się wtedy osłabieni i zmęczeni, dążymy do podniesienia  cukru i z łatwością sięgamy po kolejną słodką rzecz. Proceder trwa aż do wyczerpania opakowania ze słodyczami.

Patrząc na produkty spożywcze z którymi mamy cały czas do czynienia, dokładanie sobie kolejnych porcji cukru jest wysoce niezalecane, ponieważ obecnie niemal każdy produkt do jedzenia w jakimś stopniu cukier zawiera. Bez względu na to czy jest to pieczywo białe, czarne, płatki śniadaniowe czy też surówki, keczup, soki, napoje itd. może da nam to do myślenia i oszczędzi dosładzania kawy czy herbaty.

Czy wiesz, że...?


1. Zwykły, tradycyjny cukier nie posiada żadnych wartości odżywczych, a wręcz nam szkodzi - wypłukuje witaminy i minerały.
2. Spożywanie cukru powoduje otyłość i cukrzycę, sprzyja nadciśnieniu i miażdżycy.
3. Zmniejsza stężenie dobrego cholesterolu.
4. Uniemożliwia przyswojenie witamin z grupy B.


1 komentarz:

  1. Świetna notka, bardzo przyjemnie się ją czyta :)
    Obserwujemy? aleksandra-jakuta.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń