sobota, 28 lutego 2015

Jak posadzić rzeżuchę?

Wielkanoc zbliża się do nas wielkimi krokami. Zima była dla nas w tym roku bardzo łagodna i pozwoliła o sobie szybko zapomnieć. Szczęśliwie zatem możemy przystąpić do planowania świątecznego menu i obmyślenia wielkanocnych przygotowań. Nr 1 jest zadbanie o wcześniejsze zasianie rzeżuchy. To niemalże kolejny symbol wiosennych świąt i nie można sobie wyobrazić kuchni bez tego dodatku.

Symbolika rzeżuchy

Czy wiecie, że rzeżucha przywędrowała do nas z Rzymu? To właśnie tam sadzono tę roślinkę i spożywano ją w potrawach, pełniła także rolę ozdobną oraz leczniczą. Symbolizowała odradzające się życie oraz siły witalne. Wszystkie te skojarzenia zawdzięczała swojemu szybkiemu wzrostowi i ładnemu, żywemu kolorowi.

Co do prozdrowotnych właściwości to trzeba zaznaczyć, że rzeżuszka jest bogata w witaminy C i A. Nie brakuje jej także witamin z grupy B, olejków eterycznych oraz soli mineralnych, tak bardzo zaniedbywanych w codziennej diecie. Rzeżucha ma bardzo mocny smak, intensywny zapach i trzeba się do niej przekonać, by śmiało stała się elementem sałatek, potraw mięsnych czy nawet zwyczajnych sałatek.

Jak posadzić rzeżuchę?

Aby szybko cieszyć się zielonymi kiełkami musimy zaopatrzyć się w watę lub ligninę, dodatkowo będziemy potrzebować płytkiej doniczki oraz nasionek.

Naczynie które będzie służyło nam za doniczkę wykładamy watą i mocno ją zwilżamy zwyczajną, czystą wodą. Na wierzch wysypujemy nasionka rzeżuszki i delikatnie je przyklepujemy. Musimy zadbać by na białej powierzchni nie zostały wolne przestrzenie bo zostaną polanki, które zepsują cały efekt. Rzeżucha potrzebuje ok. 2 tygodni na wzrost, ale już po 5 dniach będziemy widzieć wzrastające zielone kiełki. Przez cały okres uprawy podlewamy watę i ustawiamy naczynie w nasłonecznionym, jasnym miejscu. Dzięki temu szybciej osiągniemy upragniony efekt.

siewie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz