czwartek, 30 czerwca 2016

Nowoczesne metody leczenia w polskiej medycynie

W tym miesiącu w Warszawie odbyła się konferencja naukowa, na której jednoznacznie zauważono, że w polskiej medycynie coraz częściej sięga się po innowacyjne metody leczenia.

Telemedycyna

Można do nich zaliczyć choćby nawet telemedycynę, dzięki której zdalnie pacjent może podlegać rehabilitacji. Umożliwia to bowiem system przesyłania danych o jego stanie zdrowia (ekg, tempo bicia serca itp). To rozwiązanie sprawia, że pacjent nie musi przebywać w ośrodki rehabilitacyjnym by dojść o pełnego zdrowia. W zaciszu swojego domu ludzie po zawałach mogą ćwiczyć i konsultować następne kroki ze swoim lekarzem kardiologiem.

Roboty chirurgiczne

Innym przejawem innowacyjnych metod wykorzystywanych w medycynie są roboty chirurgiczne, które w zastępstwie otwartych operacji oraz laparoskopowych zabiegów potrafią uratować pacjentowi życie. W Stanach Zjednoczonych rocznie wykonywanych jest ponad 2300 takich zabiegów, w Europie zaledwie 660 ale zauważalny jest trend wzrostowy. Roboty te wyręczają chirurgów w codziennej pracy, są bardzo precyzyjne i niezwykle zręczne. W naszym kraju mamy tylko 1 taki robot, zabiegi przez niego wykonywane nie są refundowane przez NFZ, od 6 lat jest wykorzystywany w celach naukowo szkoleniowych.

Noże Gamma

Ostatnią innowacją na dziś są tak zwane noże gamma, które umożliwiają operację guza mózgu bez konieczności otwierania czaszki. W celu tego zabiegu wykorzystane zostaje promieniowanie kobaltowe, całkowicie bezpieczne dla tkanek mózgu, które dopiero po kumulacją niszczą schorowane elementy.

A wy o jakiej nowoczesnej metodzie w medycynie słyszeliście? Podzielcie się z nami w komentarzach.

wtorek, 31 maja 2016

Cudowne właściwości szpinaku

Znany z popularnej kreskówki Papay po spożyciu szpinaku zyskiwał cudowne moce. Miał więcej siły i bez problemu pokonywał wszelkie przeciwności losu. Autorzy tej bajki nie mylili się przypisując zielonym liściom cudowne właściwości, udowodniono bowiem, że częste konsumowanie liści szpinaku ma prozdrowotne działanie.

Co ma w sobie szpinak?

Najbardziej drogocenne właściwości szpinaku to przeciwutleniacze - beta karoten, luteina oraz witamina C. Potas, kwas foliowy oraz żelazo to kolejne substancje, których dostarcza organizmowi ludzkiemu dobrze przygotowany szpinak. Źle przygotowany odstraszał i wręcz odstręczał. Dziś, serwowany z czosnkiem i masłem jest najlepszym przysmakiem i urozmaiceniem w polskiej, tradycyjnej kuchni. 


Zdrowotne właściwości szpinaku


Tak jak już wspominaliśmy, szpinak wykazuje antynowotworowe działanie. Jego dodatkową funkcją jest ochrona przed miażdżycą oraz wspieranie pracy układu nerwowego. Zawarty w nim magnez pozytywnie wpływa na redukcję stresu i stabilizuje, uspokaja. Obniża także ciśnienie krwi, dlatego osoby z problemami nadciśnieniowymi powinny wprowadzić go do swojej codziennej diety. Ludzie borykający się z chorobami krwi już za pewne wiedzą, że ze względu na bogaty ładunek żelaza szpinak jest jak najbardziej pożądany w ich menu.

Szpinak powinien być także jedzony przez kobiety w ciąży ze względu na występujący w nim kwas foliowy w naturalnej postaci. Z zielonych listków najlepiej jest przygotować sałatkę lub koktajl z dodatkiem owoców. Dzięki temu zyskamy zdrowy, smaczny posiłek.  
Jakby tego było mało w szpinaku znajduje się także dużo witaminy B, K oraz E. Dla osób odchudzających się mamy także dobrą wiadomość - dwie duże garści szpinaku to zaledwie 16 kcal, a witaminy i substancje odżywcze w nim zawarte przyspieszają metabolizm i wpływają na szybsze spalanie węglowodanów.

Kwas szczawiowy, a jedzenie szpinaku


Szpinak zawiera spore ilości kwasu szczawiowego, który ma negatywny wpływ na osoby z kamicą nerkową, powoduje bowiem szybszą budowę kamieni. Poza tym jest zalecany w codziennym jadłospisie.

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Za co dietetycy kochają szparagi?


Szparagi wiele osób odstraszają, ponieważ panuje mit, że są trudne w przygotowaniu i dosyć drogie. Nie jest to jednak prawda i warto poczynić trud przygotowania tych warzyw by cieszyć się zdrowiem i urodą. Szparagi są także chętnie umieszczane w jadłospisach przygotowywanych przez dietetyków. Dowiedzcie się dlaczego tak jest w dzisiejszym wpisie.

Szparagi są niskokaloryczne i bogate w składniki odżywcze

Szparagi białe i zielone mają bardzo mało kalorii, a jednocześnie sycą na długo. Są zatem doskonałym dodatkiem do mięs lub daniem głównym. Dodatkowo są przy tym bardzo wartościowe, ponieważ zawierają dużo cennych witamin, kwas foliowy oraz niezbędne w diecie odchudzającej minerały takie jak wapń czy błonnik. 400 gram szparagów, czyli całkiem duża porcja warzyw to zaledwie 80 kcal. Prawda, że mało? Jeżeli komuś zależy na redukcji swojej wagi, powinien czym prędzej umieścić szparagi w swoim menu. Zdrowa propozycja podania to oczywiście wersja gotowana lub ewentualnie pieczona w piekarniku w folii aluminiowej.


Kilka słów więcej na temat szparagów

Szparagi są szczególnie polecane kobietom w ciąży ponieważ dostarczają im bardzo dużo kwasu foliowego - niemal połowę dziennego zapotrzebowania! Inne substancje odżywcze, które w nich znajdziemy to beta karoten, witaminy z grupy B, C i E oraz wiele przeciwutleniaczy. Te informacje powinny ucieszyć osoby, które dbają o zdrowy tryb życia. Osoby borykające się z trudnościami z układem pokarmowym nie powinny się martwić - szparagi są lekkostrawne i nie powinny powodować trudności z trawieniem. 

Jak gotować szparagi?


Gotując zielone szparagi warto odrobinę posolić wodę, można też dodać nieco wody i cukru. Szparagi gotujemy w wąskim garnuszku, zostawiając główki szparagów bez wody. Dla wygody można je związać nitką, by zachowywały pozycję.