poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Za co dietetycy kochają szparagi?


Szparagi wiele osób odstraszają, ponieważ panuje mit, że są trudne w przygotowaniu i dosyć drogie. Nie jest to jednak prawda i warto poczynić trud przygotowania tych warzyw by cieszyć się zdrowiem i urodą. Szparagi są także chętnie umieszczane w jadłospisach przygotowywanych przez dietetyków. Dowiedzcie się dlaczego tak jest w dzisiejszym wpisie.

Szparagi są niskokaloryczne i bogate w składniki odżywcze

Szparagi białe i zielone mają bardzo mało kalorii, a jednocześnie sycą na długo. Są zatem doskonałym dodatkiem do mięs lub daniem głównym. Dodatkowo są przy tym bardzo wartościowe, ponieważ zawierają dużo cennych witamin, kwas foliowy oraz niezbędne w diecie odchudzającej minerały takie jak wapń czy błonnik. 400 gram szparagów, czyli całkiem duża porcja warzyw to zaledwie 80 kcal. Prawda, że mało? Jeżeli komuś zależy na redukcji swojej wagi, powinien czym prędzej umieścić szparagi w swoim menu. Zdrowa propozycja podania to oczywiście wersja gotowana lub ewentualnie pieczona w piekarniku w folii aluminiowej.


Kilka słów więcej na temat szparagów

Szparagi są szczególnie polecane kobietom w ciąży ponieważ dostarczają im bardzo dużo kwasu foliowego - niemal połowę dziennego zapotrzebowania! Inne substancje odżywcze, które w nich znajdziemy to beta karoten, witaminy z grupy B, C i E oraz wiele przeciwutleniaczy. Te informacje powinny ucieszyć osoby, które dbają o zdrowy tryb życia. Osoby borykające się z trudnościami z układem pokarmowym nie powinny się martwić - szparagi są lekkostrawne i nie powinny powodować trudności z trawieniem. 

Jak gotować szparagi?


Gotując zielone szparagi warto odrobinę posolić wodę, można też dodać nieco wody i cukru. Szparagi gotujemy w wąskim garnuszku, zostawiając główki szparagów bez wody. Dla wygody można je związać nitką, by zachowywały pozycję.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz