czwartek, 30 czerwca 2016

Nowoczesne metody leczenia w polskiej medycynie

W tym miesiącu w Warszawie odbyła się konferencja naukowa, na której jednoznacznie zauważono, że w polskiej medycynie coraz częściej sięga się po innowacyjne metody leczenia.

Telemedycyna

Można do nich zaliczyć choćby nawet telemedycynę, dzięki której zdalnie pacjent może podlegać rehabilitacji. Umożliwia to bowiem system przesyłania danych o jego stanie zdrowia (ekg, tempo bicia serca itp). To rozwiązanie sprawia, że pacjent nie musi przebywać w ośrodki rehabilitacyjnym by dojść o pełnego zdrowia. W zaciszu swojego domu ludzie po zawałach mogą ćwiczyć i konsultować następne kroki ze swoim lekarzem kardiologiem.

Roboty chirurgiczne

Innym przejawem innowacyjnych metod wykorzystywanych w medycynie są roboty chirurgiczne, które w zastępstwie otwartych operacji oraz laparoskopowych zabiegów potrafią uratować pacjentowi życie. W Stanach Zjednoczonych rocznie wykonywanych jest ponad 2300 takich zabiegów, w Europie zaledwie 660 ale zauważalny jest trend wzrostowy. Roboty te wyręczają chirurgów w codziennej pracy, są bardzo precyzyjne i niezwykle zręczne. W naszym kraju mamy tylko 1 taki robot, zabiegi przez niego wykonywane nie są refundowane przez NFZ, od 6 lat jest wykorzystywany w celach naukowo szkoleniowych.

Noże Gamma

Ostatnią innowacją na dziś są tak zwane noże gamma, które umożliwiają operację guza mózgu bez konieczności otwierania czaszki. W celu tego zabiegu wykorzystane zostaje promieniowanie kobaltowe, całkowicie bezpieczne dla tkanek mózgu, które dopiero po kumulacją niszczą schorowane elementy.

A wy o jakiej nowoczesnej metodzie w medycynie słyszeliście? Podzielcie się z nami w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz